برنامه‌ریزی درسی

موفقیت در تمامی مقاطع تحصیلی به روش مطالعه افراد بستگی دارد ولی گاهی برخی افراد وقت کافی برای مطالعه دروس را ندارند و این موضوع باعث یادگیری ناقص آن ها و در نتیجه عدم موفقیتشان در امتحانات می گردد. یکی از راه های موفقیت در این امر داشتن یک برنامه درسی منظم و منسجم است. شاید الان بگویید که ما وقت آزاد زیادی نداریم که برای آن برنامه ریزی کنیم! در پاسخ باید بگوییم که تنها کافی است اصول برنامه ریزی درسی را فرا بگیرید تا به راحتی به همه ی کارهای روزانه خود برسید ، بدون آن که نیاز باشد از تفریح با دوستان و خانواده و سرگرمی های خود بگذرید و یا از این مسئله شکایت داشته باشید که چرا با وجود برنامه ریزی و صرف وقت بسیار برای مطالعه ، باز هم موفق نمی شوید؟! در پاسخ به این سوال هم باید بگوییم که صرفا برنامه ریزی برای موفقیت کافی نیست بلکه برنامه ریزی باید با توجه به توانایی های شما و به صورت اصولی تدوین گردد تا به موفقیت منجر شود.

۶ الی ۸ ساعت خواب در شبانه روز را در برنامه ریزی خود بگنجانید.

اصول برنامه ریزی درسی

هر فردی باید با توجه به توانایی و زمانی که برای مطالعه در اختیار دارد ، برنامه ریزی مخصوص به خود را داشته باشد. این که فردی به یک مشاور مراجعه کند و انتظار داشته باشد که مشاور یک برنامه از پیش تدوین شده را در اختیار وی بگذارد ، امری کاملا غیر اصولی می باشد، چرا که توانایی افراد و زمانی که برای مطالعه در اختیار دارند ، متفاوت است.

برنامه روزانه خود را بررسی کنید

برای اینکه یک برنامه درست و حساب شده داشته باشید که صد در صد قابل اجرا باشد و فقط در حد یک برنامه روی کاغذ باقی نماند باید در ابتدا برنامه روزانه خود را بررسی کنید و مشخص کنید که چه زمان هایی در مدرسه یا دانشگاه هستید ؟ چه زمان هایی سرکار ، کنار دوستان و خانواده هستید؟ مشخص کنید که چه ساعتی در روز بیکار هستید و می توانید آن زمان ها را به مطالعه اختصاص دهید و کدام یک از کارهایی که در طول روز انجام می دهید ، قابل چشم پوشی هستند و آن زمان ها را نیز می توانید به مطالعه اختصاص دهید.

سبک مطالعه خود را بیابید

برخی از افراد برای یادگیری بهتر باید حتما از روی کتاب یا جزوه مطالعه کنند ، در واقع عملکرد بصری ذهن آن ها قوی تر است و برخی افراد حافظه شنیداری بهتری دارند و با گوش دادن بهتر متوجه می شوند. به همین دلیل توصیه می کنیم قبل از برنامه ریزی ، سبک مطالعاتی خود را پیدا کنید تا اگر شما هم جزء افرادی هستید که هوش بصری بهتری دارید حتما یک کتاب یا جزوه همراه داشته باشید تا در اوقات بیکاری مثل زمانی که در تاکسی نشسته اید از فرصت استفاده کنید و چند دقیقه ای را به مطالعه اختصاص دهید. یا اگر حافظه شنیداری بهتری دارید می توانید صدای خود را ضبط کنید و در اوقات بیکاری همچون زمان هایی که در تاکسی یا در مطب دکتر نشسته اید با گوش دادن به مطالبی که ضبط کرده اید از اوقات بیکاری خود جهت یادگیری مطالب درسی استفاده کنید.

طراحی جدول زمانبندی

پس از مشخص کردن ساعات و اوقات بیکاری ، روی یک کاغذ جدولی را طراحی کنید و ساعات بیکاری خود را مشخص کنید ، سپس مشخص کنید که قرار است در طی یک هفته چه مباحثی را مطالعه کنید. البته توجه داشته باشید که برنامه ریزی هفتگی را نباید در این جدول وارد کنید. این که در طول هفته بایستی چه مباحثی را مطالعه کنید در برگه ای جداگانه بنویسید سپس هر شب برای روز بعدتان در جدول زمانبدی طراحی شده ، برنامه ریزی کنید.

  • پیشنهاد می کنیم برای هر بازه زمانی مطالعاتی خود بیشتر از یک ساعت و سی دقیقه اختصاص ندهید و بعد از آن یک ربع استراحت کنید.
  • در برنامه روزانه خود حداقل سه درس را بگنجانید ، مطالعه تنها یک درس در روز کار اشتباهی است.
  • برنامه ریزی را بر اساس نقاط ضعف و قوت خود طراحی کنید برای مثال مطالعه دروسی را که یادگیریش برایتان سخت است در زمان هایی قرار دهید که مغزتان بیشتر بازدهی را دارد.
  • ساعت مطالعه روزانه خود را به تدریج افزایش دهید برای مثال در هفته اول روزی ۴ ساعت مطالعه کنید و بعد از یک هفته یک ساعت به آن بیافزایید و به همین ترتیب پیش بروید.
  • ساعاتی از برنامه ریزی خود را برای مطالعه دروس عقب افتاده اختصاص دهید.
  • برنامه خود را طوری طراحی کنید که متوجه نقاط ضعف و قوت خود شوید و درصورتی که برنامه ناکارآمد باشد باید شیوه مطالعه خود را عوض کنید.
  • هرگز دو درس اختصاصی را پشت سرهم مطالعه نکنید و بعد از هر درس اختصاصی یک درس عمومی را قرار دهید.

نکات مهم برای برنامه ریزی درسی

حاشیه نویسی : حاشیه نویسی یک روش مناسب برای درک عمیق تر مطالب کتب درسی نیست ولی می تواند برای یادگیری مطالب و نکاتی که از اهمیت چندانی برخوردار نیستند اما خواندن آن ها الزامی است مورد استفاده قرار گیرد.

خلاصه نویسی : در خلاصه نویسی باید ابتدا مطالب را مطالعه و درک کرده سپس آنها را یادداشت کنید. بهترین کار این است که پس از درک مطالب نکات و کلمات کلیدی و مهم را یادداشت کنید. * کلمات کلیدی کوتاه ترین، بهترین و پر معنی ترین کلمه ایست که با دیدن آن مفهوم جمله برایتان تداعی می شود. * خلاصه نویسی هنگام دوره کردن قسمت های مهم در زمان نزدیک به کنکور روش بسیار خوبی است.

مکان مطالعه : تغییر مکان در هنگام درس خواندن می تواند موجب بر هم خوردن تمرکز شود. بنابراین بهتر است جای آرام و ثابتی برای مطالعه در نظر بگیرید.

تست زنی : سعی کنید برای تسلط بر مباحث دروس اختصاصی بلافاصله بعد از مطالعه‌ی هر مبحث تست بزنید. برای دروس اختصاصی می توانید بلافاصله بعد از مطالعه تست های مربوط به آن مبحث را بزنید و هر ۲۴ ساعت یک بار نیز جهت تسلط بیشتر تست های بیشتری کار کنید ولی برای دروس عمومی حتما ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از مطالعه شروع به زدن تست ها بکنید.

در صورتی که نمی توانید برای خود برنامه ریزی انجام دهید ، می توانید با مشاوران مرکز مشاوره تیزهو تماس بگیرید تا یک برنامه ریزی کنکوری و درسی که متناسب با شرایط و توانایی شما می باشد را دریافت نمایید.